O nas

Jesteśmy grupą przyjaciół, zafascynowanych historią II Wojny Światowej. W początkach naszej grupy, gdy zaczynaliśmy kompletowanie umundurowania i wyposażenia, głównym celem było historyczne przedstawienie oddziałów Armii Stanów Zjednoczonych na europejskim teatrze działań (w skrócie "ETO"- European Theatre of Operations), a szczególnie rekonstrukcji 1. Batalionu 505 Pułku piechoty spadochronowej 82. Dywizji Powietrznodesantowej - to jest również powodem wyboru nazwy dla naszej grupy, mianowicie był to przydomek mjra Frederick'a Kellam'a, dowódcy 1/505, który zginął 6 czerwca 1944 r. pod La Fiere.

Z czasem, gdy nasze kolekcje się rozrosły, zdecydowaliśmy rozwinąć zakres naszej rekonstrukcji o inne interesujące tematy, jak na przykład sylwetki żołnierzy 4 dywizji Piechoty i żandarmów w dywizjach piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, korespondentów wojennych - wojskowych z Signal Corps oraz cywilnych. Niektórzy z nas skompletowali umundurowanie pilotów Eskadry Lotnictwa Transportowego, brytyjskich spadochroniarzy z 6. i 1. Dywizji Spadochronowej, a także cywili i żołnierzy polskiego podziemia - Armii Krajowej.

Naszym najnowszym projektem jest kompletowanie umundurowania i wyposażenia polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu Operacji "Market-Garden" oraz żołnierzy OSS i SOE z walk w centralnej i południowej Francji w 1944 roku.

Bierzemy udział i organizujemy imprezy rekonstrukcji historycznej, różnego rodzaju manewry terenowe i pokazy. Spotykamy się również w szkołach, pokazując młodzieży, czym był ostatni światowy konflikt. Za każdym razem robimy wszystko co w naszej mocy, aby w jak najbardziej profesjonalny sposób pokazać jak zwykli żołnierze spędzali czas w trakcie II wojny światowej.

Nasze działania są hołdem ku czci wszystkich żołnierzy sił alianckich oraz oddziałów i zgrupowań, które walczyły na całym świecie przeciwko siłom państw Osi.

 

Artur Szuszkiewicz - Dowódca Grupy